Work Life Balance

Prežite krízu a naučte sa vychutnať si život.

O knihe

V roku 2008 končilo moje pôsobenie v korporátnom biznise. Prešiel som si poisťovníctvom a telco oblasťou. Pracoval som na rozličných HR pozíciách. Najprv ako HR špecialista, neskôr ako šéf tréner a kouč. Stretával som sa s množstvom ľudí, ktorí ku mne prichádzali na školenia. Raz to boli obchodnícke zručnosti, inokedy zase manažérske zručnosti.

A vždy som sa ľudí pýtal (na školeniach a workshopoch), čo by chceli, čo im chýba a čo by potrebovali. Vždy som počul takmer navlas rovnaké odpovede: čas na seba, pokoj, chcem sa venovať sebe a svojej rodine-ale nejdete to, lebo som stále v práci. Títo ľudia hľadali rovnováhu medzi osobným a pracovným životom.

Tak som uvažoval nad tým, ako  zodpovedať tieto otázky, ako ľudí inšpirovať. A odpoveďou bola moja kniha. Už vtedy som publikoval na svojom blogu Timelifemanagement (dnes už je všetok obsah na webe martinprodaj.sk) a mal som tam uverejnené texty, ktoré súviseli s hľadaním ideálneho životného štýlu. Vzal som texty z blogu, prepracoval som ich a doplnil o nové oblasti.

Mám veľmi rád knihy, kde si môžem prečítať osobný príbeh autora, ako sa on trápil s nejakým problémom, ako to on vyriešil. A presne taká je aj moja kniha.

Sú v nej moje osobné skúsenosti, moje vlastné poznatky a zážitky z osobného ale aj pracovného života.  A ja pevne verím, že  aspoň niečo z tejto inšpiratívnej knihy zarezonuje aj vo vašej mysli a posunie vás dopredu na vašej ceste hľadania rovnováhy medzi osobným a pracovným životom.

Niekde úplne na začiatku to môže byť taký veľmi slabý hlások v našej hlave, ktorý nám našepkáva že niečo nie je v poriadku a že by bolo potrebné v našom živote niečo zmeniť.

Čo je vo vnútri

^

Môj svet

Základné východiská

^

Moje vnútro

Na dno svojej duše

^

Môj čas

Len na čase záleží

^

Moja práca

Tretina nášho života

Kapitola 1

Doba je zlá, nikto nevie, ako to bude ďalej, každý žije v neistote. Peňazí bolo málo a teraz je ich ešte menej. Ako to má človek všetko zvládnuť? Dennodenne sa pozeráme na správy a vidíme tam veci, ktoré by sme radšej ani nevideli, ale zdá sa, že pred tým niet úniku. Niekedy máme pocit, že svet okolo nás sa zbláznil, má nejakú horúčku, alebo ešte nejakú horšiu, ťažko liečiteľnú chorobu. A my vôbec netušíme, či sa z toho pozviecha, alebo ako dlho to bude trvať. Všeobecná nálada okolo nás sa miestami pohybuje na bode mrazu. 

Čo s tým urobiť? A dá sa s tým vôbec niečo urobiť? Ako prežiť ťažké časy? Ako sa nezložiť pod náporom dennodenných negatívnych správ, ktoré už nie sú niekde za oceánom, ale tu, hneď vo vedľajšom dome, ulici a meste. Už to nie je niečo, pred čím by sa dalo niekam utiecť, niečo pred čím by sa dalo schovať, niečo, čo by sa niekde v tichu dalo prečkať. Nikto nám nedá oddychový čas. Nikto kvôli nám nezastaví svet, nikto nebude taký milý, aby nás poslal na oddychovú lavičku. Práve naopak, všetko sa deje v plnom tempe, bez  zastavenia, alebo čo i len spomalenia. Všetko sa zrýchľuje na mieru, ktorá už dávno presiahla naše limity. A koniec je  v nedohľadne. Možno takto dajako to vyzerá v súčasnej dobe v mysliach mnohých ľudí. 

      Človek ako biologický mechanizmus je vo svojej podstate postavený tak, aby sa vedel prispôsobovať zmenám, ktoré sa okolo neho dejú. Nie je v jeho prirodzenosti, tak ako nie je v prirodzenosti celého sveta, zotrvať v nejakom status quo. Ktoré by síce mohlo byť pre mnohých z nás pohodlné, ale takto to nefunguje. Viem, že nasledujúce slová budú znieť ako hrozné  klišé, ale je to tak: zmena je život. Zmena je mnohými vnímaná ako niečo negatívne, niečo, čomu sa je potrebné vyhnúť a dbať na to, aby k zmenám nedochádzalo pričasto. S tým je možno viac menej súhlasiť. Pravda bude niekde uprostred – ani veľa zmeny  a stresu nie je dobré, rovnako ako dlhodobá stagnácia neprospieva rastu a prípadnému ďalšiemu rozvoju.  Nájdenie optimálnej rovnováhy, medzi aktivitou a pasivitou, medzi ziskom a stratou či medzi vonkajším a vnútorným, to všetko sú označenia pre harmóniu, balans, rovnováhu. Toto hľadanie sa podobá ceste.

A cesta to veru nie je ľahká. Ale nie sme našťastie jediní, ktorí po nej kráčame. Boli tu mnohí pred nami, ktorí po ceste hľadania harmónie kráčali v dávnych dobách, odchádzali do hôr a pustatín, aby tam uvažovali nad tým, ako dosiahnuť harmóniu v živote aj v práci. Dumali nad tým, ako zladiť neskrotné ľudské túžby po vonkajších veciach s poznaním, že skutočné ľudské šťastie sa dá nájsť nie niekde vonku, ale práve vo vnútri, v ľudskej mysli. Ale my dnes už nemôžeme odísť niekam do lesa, nemôžeme sa schovať niekde v kláštore. Potrebujeme fungovať tu, v tomto svete, v meste a v kanceláriách, ktoré sa stali našimi novodobými útočiskami, a v ktorých však často krát veru žiadne útočisko nenachádzame. 

     

Kapitol

Strán

Obsah knihy vám poskytne základné koncepty, pohľady a prístupy, ktoré sú dôležité pre komplexné a zároveň funkčné uchopenie problematiky work life balance. Mnoho konceptov je univerzálnych a nezávislých na čase.

Knižka Work Life Balance je iná ako doterajšie príručky zaoberajúce sa osobným rozvojom . V prvom rade je slovenská, je naša. Je písaná našou mentalitou pre našu mentalitu. Páči sa mi, že je pragmatická a zároveň mimoriadne ľudská.

Anita

Výborná kniha, ktorú sa oplatí prečítať. Sú v nej napísané veľmi zaujímavé myšlienky, ktoré stoja za to, aby sme o nich premýšľali a venovali sa im. Určite túto knihu odporúčam.

Jakub

Martin Prodaj na sto stránkách dokázal zhustit esenci Cesty včetně velice konkrétních a každému dobře známých příkladů z našeho života. Zvláště vzácné je to, že se autor odvážil nabídnout zcela konkrétní příklady a způsoby zvládání životních situací.

Martin

O autorovi.

V roku 1997 som ukončil štúdium špeciálnej pedagogiky na UK Bratislava. Rigoróznu prácu na tému „Medicínsky, terapeutický a spirituálny pohľad na smrť a umieranie„ som obhájil v roku 2000.

Po návrate z buddhistického kláštora na Srí Lanke som sa profesionálne začal venovať lektorskej a konzultačnej činnosti. Ako tréner alebo kouč som pracoval na rozličných HR pozíciách vo veľkých spoločnostiach ako napr. ING životná poisťovňa, Telefonica O2 Slovakia, Amslico AIG Life, Slovak Telekom, Poštová banka.

Mám odborné skúsenosti s vedením a dizajnovaním širokého spektra nástrojov rozvoja ľudských zdrojov ako napr. systémy hodnotenia pracovníkov, kompetenčné modely, development centrá, talent management. Som certifikovaným koučom v systemickom koučingu.

Martin Prodaj

Work Life Balance

2. Vydanie!

Na druhom vydaní už usilovne pracujem. Bude obsahovať ešte viac textu, viac kapitol, viac návodov a vhľadov do problematiky Work Life  Balance

10% zľava na knihu

Zaregistruje sa do newslettru a získajte hneď zľavový kupón na kúpu knihy.