Počítač, televízor, tak to už áno! Kniha? Načo, priveľmi nudné.  Opäť musíme ísť s pravdou von. Priznajme si kedy sme naposledy držali v rukách knihu alebo nejaký zaujímavý inšpirujúci časopis.  Nedávno? Môžete byť na seba pyšní.  Ani si nepamätáte kedy? Určite máte dôležitejšie veci na práci.  Ja osobne milujem, keď sa po návrate z vyčerpávajúcej práce rozvalím pred televízor, zmocním sa diaľkového ovládača a relaxujem. Samozrejme som oddaný bojovník proti stereotypu a tak pravidelne zamieňam televízor za počítač.

Prieskumy odhalili, že surfovaním na internete a pozeraním televízora sa zabáva čoraz viac ľudí. Všetci oddane tvrdíme, že táto lenivá mládež nič iné nerobí, len sedí pri televízore a počítači a šťuká.  Avšak, že sa tento fenomén netýka len mladých začína byť čoraz viac očividné. Nie? Tak sa zamyslime, prečo väčšina zamestnávateľov zabraňuje svojim pracovníkom kontakt s internetom, aby sa plne koncentrovali na prácu. Samozrejme sú práce pri ktorých je internet nevyhnutnosťou.  Jednoducho a jasne, internet je schopný upútať našu pozornosť na veľmi dlhý čas, ktorý sa vo väčšine prípadov dá nazvať mrhaním času.

Nič z vyššie uvedeného sa vás netýka? Tak vyskúšajme telefón a jeho negatíva. Hodinové telefonáty o ničom podstatnom miesto osobného kontaktu.  Áno, aj to je jeden zo zlozvykov dnešnej doby.  Samozrejme sú ľudia, ktorí sa potrebujú vo svojej práci rýchlo spojiť a vymieňať si informácie. Takéto telefonáty v žiadnom prípade nenazývame plytvaním času. Mám skôr namysli telefonáty medzi kamarátkami, ktoré dokážu prerozprávať hodinu o novom červenom laku na nechtoch.  Taktiež o ľuďoch, ktorí potrebujú novinky okamžite oznámiť celému svojmu okoliu a obvolajú polovicu  Slovenskej republiky.

Nikto nie sme dokonalí, každý z nás má svoje zlozvyky. To je všeobecne známe, avšak niekedy chuť zmeniť sa veľmi veľa dokáže.  Raz za čas si nájsť čas na motivujúce čítanie. Ak už sa bez televízora a počítača nezaobídem, samozrejme, že ich budem využívať. Avšak v obmedzenom množstve, ktoré neprekračuje hranice . Možno keby sme miesto dlhých telefonátov zavolali priateľov na kávu a všetko si vyrozprávali…  .  Nemyslíte? Život si treba užívať a nie ho vyhadzovať a premárniť zbytočnosťami. Nebolo by dobré vyskúšať, či novoročné predsavzatie zmierni účinok niektorého z vyššie uvedených faktorov?