„Prepáč, nemám čas. Ozvem sa ti inokedy.“ „Ospravedlňujem sa, mám stretnutie. Musím utekať!“ Každý z nás pozná tieto a im podobné frázy. Stretávame sa s nimi bežne a dokonca ich používame. Áno, je taká doba. Každý sa niekam náhli. Všetci máme veľa práce. Je to však v poriadku?

Všetci chceme uživiť rodinu, chceme priniesť z práce peniaze, aby sme sa mali v konečnom dôsledku dobre. Často krát tak robíme na úkor rodiny, priateľov. Veľmi veľa ľudí pracuje aj v čase osobného voľna a dokonca aj počas dovolenky v zahraničí. Avšak len malý okruh ľudí pozná tenkú hranicu medzi prácou a súkromným životom. Akokoľvek je tá hranica tenká, nenápadná, jej dôležitosť nie je možné poprieť.
Neraz sa stane, že vašu zlosť a zlú energiu, ktorú si odnesiete z práce, prenesiete do domácnosti. Následne vznikajú hádky a nezhody, ktoré by vzniknúť vôbec nemuseli. Možno stojí za zamyslenie, či sa s tým nedá niečo urobiť.
A čo tak vaše osobné aktivity. Radi športujete? Máte na to čas? Nie? Asi nebude všetko v poriadku. V prípade, že ostanete chorý, idete do práce? Idete pretože sa bojíte, že budete musieť veľmi veľa dobiehať?  A kedy si myslíte, že bude čas na vaše zdravie? A čo ak už nebude?!
Plánujete si svoje aktivity, vediete si diár a máte všetko zorganizované? Máte jasne vyhradený čas pre rodinu a čas na prácu? Viete čo chcete v živote dosiahnuť a naopak čo nechcete stratiť? Poznáte veci, ktoré ste ochotný obetovať a veci, ktoré by ste za svoju kariéru nevymenili?
A teraz trošku etickejšia otázka. Pomohli ste niekomu vo svojom okolí? Ak vás niekto požiada o pomoc, vyhradíte si na to svoj osobný čas? Alebo to nemá zmysel? Nezabezpečí vám to lepšie postavenie v práci a nedostanete za to náležitú odmenu? To je len a len vaša voľba!

Môže sa ľahko stať, že budete úspešný/á, budete mať dosť peňazí pre seba a rodinu … avšak medzičasom deti môžu vyrásť,  váš partner si nájde niekoho, kto s ním bude tráviť čas. Priateľov mať nebudete, keďže nebol čas si nejaké skutočné priateľstvo vybudovať. Najlepšie na záver. Zdravie. Aspoň to ste nezanedbávali, alebo?
Medzi prácou a osobným životom, medzi víťazstvom a prehrou, medzi naplnením svojich cieľov a stratou životných hodnôt …. je tenká hranica. Nezanedbávajme ju!